en

Nový model BMW X3

Moderná technika, nezameniteľný vzhľad a športový nádych dosahujú novú úroveň. Celosvetový bestseller vstupuje do novej éry.

Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3
Nový model BMW X3

24.6.2024

Ahoj Nový model BMW X3, ktorý sa môže pochváliť vyššou športovou príťažlivosťou, vizuálnou výnimočnosťou a variabilnou všestrannosťou ako kedykoľvek predtým, prichádza do srdca ponuky značky v podobe talentovaného univerzálneho modelu na každodenné používanie, voľnočasové aktivity, aj na výlety. Nový dizajnový jazyk dodáva štvrtej generácii predajne mimoriadne úspešného vozidla z prémiového segmentu strednej triedy Sports Activity Vehicle (SAV) výrazne lepší vzhľad exteriéru a auru dynamickej elegancie. Vysokokvalitné materiály, oveľa bohatšia štandardná výbava, pokročilá digitalizácia a nové ovládacie rozhranie BMW iDrive s QuickSelect založený na operačnom systéme BMW Operating System 9 udávajú tón prémiovej atmosfére v progresívne navrhnutej kabíne. Radosť z jazdy, bezpečnosť a komfort pri jazde na dlhé vzdialenosti profitujú v novom modeli BMW X3 z mimoriadne presného celkového vyladenia vozidla a širokého výberu poloautonómnych jazdných a parkovacích systémov.

Nový model BMW X3 prináša vďaka širokej ponuke výrazné zlepšenie účinnosti a dynamiky. Prispelo k tomu aj zlepšenie aerodynamiky, keď súčiniteľ odporu vzduchu cd klesol na hodnotu 0,27. Portfólio pohonných jednotiek zahŕňa nielen vysoko účinné benzínové a naftové motory, ale aj najnovšiu generáciu plug-in hybridného systému, ktorý umožňuje novému modelu BMW X3 30e xDrive (vážená a kombinovaná spotreba: 24,0 – 22,3 kWh/100 km a 1,1 – 0,9 l/100 km; vážené a kombinované emisie CO2: 26 – 21 g/km podľa cyklu WLTP; spotreba paliva s vybitou batériou: 7,9 – 7,2 l/100 km v cykle WLTP; emisné triedy s vybitou batériou: G – F; vážené a kombinované: B) elektrický dojazd do vzdialenosti 81 – 90 kilometrov podľa cyklu WLTP. Nový model BMW X3 M50 xDrive M Performance s výkonom zvýšeným na 293 kW (398 k) zatieni dynamickými výkonnostnými schopnosťami svojich súperov (kombinovaná spotreba: 8,3 – 7,7 l/100 km; kombinované emisie CO2: 189 – 175 g/km podľa cyklu WLTP triedy CO2: G – F), pričom predstavuje veľmi presvedčivú ponuku.

Aura modernosti a vylepšená konštrukcia novej generácie modelu vytvárajú ideálny základ pre pridanie ďalšej kapitoly do úspešného príbehu modelu BMW X3 – tej, ktorá sa prvýkrát začala pred 20 rokmi. Od prvého založenia segmentu SAV v prémiovej strednej triede prispelo k neustálemu rastu popularity modelov BMW X a v roku 2023 sa stalo najpredávanejším modelom mníchovskej značky. Nový model BMW X3 sa bude vyrábať v závodoch spoločnosti BMW Group v mestách Spartanburg (USA) a Rosslyn (Južná Afrika) pomocou výrobného procesu zameraného na šetrenie zdrojov a cirkuláciu. Jeho uvedenie na trh v Európe a USA sa začne vo štvrtom štvrťroku 2024 a od januára 2025 bude pokračovať na mnohých ďalších trhoch. Globálny úspech vozidla podčiarkuje aj fakt, že medzi hlavné regióny jeho predaja patria USA a Nemecko, nasledované Talianskom, Španielskom, Japonskom, Južnou Kóreou, Južnou Afrikou, Kanadou a Mexikom, ako aj ostatnými trhmi Latinskej Ameriky. Za 20 rokov od začiatku produkcie sa pre model BMW X3 rozhodlo viac ako 3,5 milióna klientov z celého sveta.

Nový dizajnový jazyk upriamuje pozornosť na výrazné proporcie

Nový dizajnový jazyk exteriéru pomáha dodať štvrtej generácii modelu BMW X3 takmer monolitický celkový vzhľad s výraznými proporciami modelov z rodiny BMW X. Veľkoryso proporčné povrchy v kombinácii s niekoľkými jasne definovanými líniami vytvárajú jasne štruktúrovaný exteriér, zredukovaný na podstatné prvky. Nové BMW X3 je so 4 755 milimetrami o 34 milimetrov dlhšie ako jeho predchodca, pričom šírka narástla o 29 milimetrov na 1 920 milimetrov. Spolu s 25-milimetrovým poklesom výšky vozidla na 1 660 mm a širšími rozchodmi (1 636 mm vpredu a 1 681 mm vzadu) to vytvára veľmi silný a športový vzhľad. Rázvor si ponechal dĺžku 2 865 mm.

Veľké ľadvinky mriežky chladiča BMW v kolmej prednej časti nového modelu BMW X3 dodávajú nádych istoty a zároveň vytvárajú priestor aj pre umiestnenie kamery a radarov. Informácie z nich následne využívajú asistenčné systémy vodiča. Nová štruktúra vnútornej časti mriežky, ktorá obsahuje vertikálne a diagonálne usporiadané lišty, vytvára svieži nádych. Voliteľné obrysové osvetlenie BMW Iconic Glow tvorí súvislú líniu okolo každého prvku masky chladiča. Svetlá pre denné svietenie, obrysové svetlá a ukazovatele smeru v LED svetlometoch teraz vytvárajú prekrývajúce sa svetelné zdroje v tvare L. Voliteľne sú k dispozícii adaptívne LED svetlomety s neoslňujúcimi matrixovými diaľkovými svetlometmi, funkciami mestského osvetlenia a prisvietenia do zákrut, plus modré dizajnové detaily, ako aj svetlá M Shadowline.

Výrazné bočné prahy a línia strechy siahajúca hlboko do zadnej časti predstavujú charakteristické znaky športovej siluety nového modelu. Výrazne rozšírené blatníky vytvárajú vzadu dojem značnej šírky. Zapustené zadné okno lemuje dlhý strešný spojler a naň nadväzujúce bočné deflektory. Všetky modelové varianty, okrem verzie BMW X3 M50 xDrive, majú koncovky výfuku integrované mimo dohľadu v zadnom nárazníku. Svieža interpretácia charakteristickej grafiky v tvare písmena T a vodorovná lišta so saténovým povrchom a integrovanými ukazovateľmi smeru dodáva zadným svetlám veľmi moderný vzhľad.

Nový model BMW X3 ponúka na výber jeden základný a osem metalických odtieňov laku exteriéru, vrátane novej sivej metalízy Dune Grey. Modely vyrábané v závode spoločnosti BMW Group v meste Spartanburg budú navyše dostupné aj s viac ako 15 špeciálnymi lakmi z ponuky BMW Individual, vrátane dvoch matných trblietavých variantov Frozen.

Nový model BMW X3 štandardne jazdí na diskoch kolies z ľahkej zliatiny s priemerom 18 palcov (BMW X3 30e xDrive: 19 palcov), pričom v ponuke sa nachádzajú aj 20- a 21-palcové verzie, ktoré sú k dispozícii aj pri konfigurácii priamo z výroby. Voliteľný balík M Sport vytvára výnimočne dynamický vzhľad s prvkami, ako sú 19-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny a dizajnové prvky vytvorené na mieru pre optimalizáciu prúdenia vzduchu a aerodynamickú rovnováhu. Balík M Sport Pack Pro pridáva aj obrysové osvetlenie Iconic Glow a brzdy M Sport s červeno lakovanými strmeňmi.

Športové prémiové prostredie a veľkorysý priestor

Kabína nového modelu BMW X3 spája robustnú funkčnosť modelu zo segmentu SAV s dostatočným vnútorným priestorom a s prémiovou atmosférou plnou individuálneho štýlu. Zakrivený displej BMW Curved Display s 12,3-palcovou obrazovkou informačného displeja prístrojovej dosky a 14,9-palcovou obrazovkou stredového dotykového kontrolného displeja, pod ním umiestnená interaktívna lišta BMW Interaction Bar s ovládacími prvkami prúdenia vzduchu a výstražných svetiel, volanty s vencom s plochou spodnou časťou a radiacimi páčkami a nový tvar voliča automatickej prevodovky predstavujú hlavné prvky moderného vzhľadu kokpitu s typickým usporiadaním značky BMW zameraným na vodiča. Medzi ďalšie špecifické prvky modelu patria svetelné prvky v kontrastnej farbe na stredovej konzole a obložení dverí. Tento nový dizajnový prvok smeruje k prednej časti dverí vodiča a spolujazdca, kde tvorí okraj okolo funkčných tlačidiel, ovládačov ventilácie, vetracích otvorov a robustných otváračov dverí, ktoré sa bežne vyskytujú na modeloch BMW X.

Individuálne prostredie interiéru ide ruka v ruke s veľkorysým priestorom a modernou všestrannosťou. Batožinový priestor možno zväčšiť z 570 na maximálne 1 700 litrov (BMW X3 30e xDrive: 460 – 1 600 litrov). Na želanie možno objednať ťažné zariadenie, ktoré sa elektricky vysúva a opäť zasúva. Maximálna povolená hmotnosť prívesu dosahuje, v závislosti od verzie modelu, 2 500 kilogramov.

Nový model BMW X3 štandardne využíva novo navrhnuté a elektricky nastaviteľné a vyhrievané športové sedadlá čalúnené materiálom Econeer s povrchmi a čalúneniami vyrobenými z recyklovaného materiálu. Zákazníci si z ponuky voliteľnej výbavy môžu vybrať čalúnenie Veganza, alebo kožené čalúnenie BMW Individual Merino. Svoj debut v modeli značky BMW predstavuje voliteľne dodávaná luxusná palubná doska vyrobená z recyklovaného polyesteru s prvotriednou pletenou textúrou. Na požiadanie dodávaná presklená strecha s plochou viac ako 1 m2 vpúšťa do interiéru extra dávku svetla a vytvára pocit vzdušného priestoru. O bezpečnosť posádky sa starajú predné, bočné a hlavové airbagy, ako aj stredový airbag medzi prednými sedadlami, ktorý v prípade nehody zabraňuje kontaktu medzi vodičom a spolujazdcom.

Plug-in hybrid s výrazne dlhším elektrickým dojazdom

Široká ponuka pohonných jednotiek si vyžiadala zmenu v označovaní modelov. Nové benzínové modely ponesú označenie BMW X3 20 xDrive a BMW X3 M50 xDrive, čiže už bez písmena i. To i si do budúcna vyhradia iba vozidlá značky BMW s čisto elektrickým pohonom. Písmeno d pri naftových motoroch zostane a písmeno e hovorí o tom, že vozidlo poháňa plug-in hybridná jednotka.

Plug-in hybridný pohonný systém v novom modeli BMW X3 30e xDrive tvorí 2,0-litrový benzínový štvorvalec spojený s elektromotorom integrovaným do osemstupňovej prevodovky Steptronic Sport. Spoločnými silami vytvárajú systémový výkon až 220 kW (299 k) a systémový krútiaci moment 450 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,2 sekundy, na čisto elektrický pohon dosiahne maximálnu rýchlosť 140 km/h, pri spolupráci oboch pohonov to bude až 215 km/h.

S pomocou najnovšej generácie technológie BMW eDrive a adaptívnej rekuperácie dosahuje nový model BMW X3 30e xDrive elektrický dojazd do vzdialenosti 81 – 90 kilometrov podľa cyklu WLTP, čo je podstatne viac, ako ponúkal jeho predchodca. Kombinovaná nabíjacia jednotka štandardne umožňuje nabíjanie vysokonapäťovej batérie s využiteľnou kapacitou 19,7 kWh striedavým prúdom s výkonom 11 kW, pričom plné nabitie trvá 2 hodiny a 15 minút. Plug-in hybridný model je tiež pripravený na inteligentné nabíjanie s možnosťou Connected Home Charging upravené pre potreby nabíjania zo solárnych panelov, ako aj pre nabíjanie v ideálnych podmienkach zaťaženia a taríf elektrickej siete.

BMW X3 M50 xDrive s vynikajúcimi výkonovými vlastnosťami

Nový špičkový model BMW X3 M50 xDrive využíva najvýkonnejší šesťvalcový radový benzínový motor, aký sa doteraz montoval do modelu s označením M Performance. Jeho 3,0-litrový agregát M TwinPower Turbo podporuje 48 V mild hybridná technológia. Elektromotor zabudovaný v prevodovke poskytuje výkon 13 kW (18 k) a krútiaci moment 200 Nm. Maximálny výkon 293 kW (398 k) a krútiaci moment 580 Nm smeruje na cestu cez osemstupňovú automatickú prevodovku Steptronic Sport a inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive. Model BMW X3 M50 xDrive zrýchli z pokoja na 100 km/h za 4,6 sekundy a jeho zrýchľovanie sa zastaví na hranici 250 km/h.

Táto neuveriteľne výkonná pohonná sústava sa spája s na mieru vyladenou technológiou podvozka a poskytuje presvedčivú zmes agility, dynamiky a presnosti ovládania. M športový podvozok s variabilným športovým riadením, M športové brzdy, 20-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny a M Sport diferenciál integrovaný do zadnej nápravy, to všetko tvorí štandardnú výbavu. V ponuke sa nachádza aj adaptívne M pruženie s elektronicky ovládanými tlmičmi. Dizajnové prvky špecifické pre M, M maska chladiča s vodorovnými pruhmi a obrysové osvetlenie BMW Iconic Glow a kvarteto koncoviek výfuku podčiarkujú status modelu BMW M ako najvýkonnejšej verzie z novej rodiny modelu BMW X3.

Systematická elektrifikácia pre benzínové a naftové motory, osemstupňová prevodovka Steptronic a pohon všetkých kolies BMW xDrive v základnej výbave

Mild hybridná 48 V technológia poskytuje všetkým variantom nového modelového radu BMW X3 výrazne lepšiu spotrebu a rýchly nárast výkonu. Benzínovému štvorvalcovému 2,0-litrovému agregátu v novom modeli BMW X3 20 xDrive (kombinovaná spotreba paliva: 7,6 – 6,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 172 – 156 g/km podľa cyklu WLTP; trieda CO2: F) bežiacemu v Millerovom cykle so skráteným časom otvorenia nasávacích ventilov to umožňuje dosiahnutie maximálneho výkonu 153 kW (208 k) a krútiaceho momentu 330 Nm. Výsledok predstavuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,8 sekundy a maximálnu rýchlosť 215 km/h. Elektromotor zabudovaný v prevodovke poskytuje výkon 13 kW (18 k) a krútiaci moment 200 Nm.

Štvorvalcový naftový motor, taktiež so zdvihovým objemom 2,0 litra, ktorý pracuje pod kapotou nového modelu BMW X3 20d xDrive (kombinovaná spotreba paliva: 6,5 – 5,8 l/100 km; kombinované emisie CO2: 171 – 153 g/km podľa cyklu WLTP; triedy CO2: F – E), dosahuje maximálny výkon 145 kW (197 k) a krútiaci moment 400 Nm. V rámci 48 V technológie mu pomáha štartér-generátor pripojený cez ozubený remeň s výkonom 8 kW (11 k) a krútiacim momentom 25 Nm. Naftový model dokončí šprint z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy a vozidlo dosiahne maximálnu rýchlosť 215 km/h. Šesťvalcový radový naftový motor pribudne do ponuky nového modelového radu BMW X3 v lete 2025.

Všetky pohonné jednotky štandardne spolupracujú s osemstupňovou prevodovkou Steptronic s možnosťou radenia pádlami na volante. Nový model BMW X3 M50 xDrive a všetky modely s balíkom M Sport dostali funkciu Sport Boost pre mimoriadne intenzívne zrýchlenie. Všetky modelové varianty ťažia v štandardnej výbave z plne variabilného rozdeľovania hnacej sily prostredníctvom štvrtej generácie inteligentného systému pohonu všetkých kolies BMW xDrive. Rozdeľovanie výkonu cez viaclamelovú spojku posiela viac výkonu na zadné kolesá, čo sa prejavuje v zlepšenej trakcii, ovládateľnosti a pre značku typickej schopnosti prejazdu zákrutami.

Výrazné zvýšenie obratnosti a komfortu jazdy

Všetky varianty nového modelu BMW X3 sa môžu pochváliť jazdnými vlastnosťami, ktoré oproti predchodcovi ponúkajú citeľné zvýšenie obratnosti, stability v zákrutách a komfortu pri jazde na dlhé vzdialenosti. Svoju úlohu zohráva nižšia hmotnosť karosérie so zvýšenou tuhosťou a širší rozchod zadných kolies, ako aj kvalitné podvozkové komponenty a riadiace systémy vyladené pre tento konkrétny model. Úpravy kinematických a elastokinematických vlastností prednej nápravy s dvojkĺbovou pružnou vzperou a päťprvkovej zadnej nápravy zvýšili presnosť pri zatáčaní, zatiaľ čo 19-percentné zväčšenie záklonu kolies prednej nápravy prispieva k vyššej stabilite pri priamej jazde. Súčasť štandardne dodávaného balíka komponentov techniky podvozka tvoria aj obmedzenie preklzu kolies v blízkosti akčného člena a integrovaný elektro-hydraulický brzdový systém, ktorý zabezpečuje precíznejšie dávkovanie brzdového účinku a lepšiu odozvu prostredníctvom brzdového pedála.

Zákazníci, ktorí hľadajú ešte väčšiu dynamiku, si môžu zvoliť voliteľný M športový podvozok vrátane športového riadenia a bŕzd M Sport (oba prvky v štandardnej výbave nového modelu BMW X3 M50 xDrive). Voliteľne dodávaný adaptívny podvozok zvyšuje agilitu, aj komfort jazdy nového modelu BMW X3.

Štandardne dodávané prvky Driving Assistant a Parking Assistant

Nový model BMW X3 ponúka oveľa širšiu škálu štandardných a voliteľných systémov pre poloautonómnu jazdu a parkovanie. Štandardne prináša varovanie pred kolíziou vpredu, varovanie pred vybočením z jazdného pruhu a informácie o obmedzení rýchlosti, spolu s asistentom Driving Assistant vrátane upozornenia na zmenu jazdného pruhu a manuálnym asistentom pre obmedzenie rýchlosti. Parkovací asistent, tvoriaci súčasť štandardnej výbavy, obsahuje funkcie ako Asistent cúvania a Cúvacia kamera.

Medzi vrcholné prvky na zozname voliteľných systémov patrí asistent riadenia a jazdného pruhu, ako aj automatický asistent pre obmedzenie rýchlosti a kontrola rýchlosti na trase pri použití aktívneho systému udržiavania s funkciou Stop&Go. Voliteľný Parkovací asistent Professional umožňuje ovládať parkovanie a manévre zvonku vozidla pomocou smartfónu.

Veľkorysejšia štandardná výbava pre vyšší komfort a viac radosti z jazdy

Okrem asistenčných systémov dodávaných na želanie ponúka oveľa štedrejšia štandardná výbava v porovnaní s odchádzajúcim modelom množstvo ďalších prvkov, ktoré v novom modeli BMW X3 pomáhajú zvýšiť komfort a radosť z jazdy. Patrí medzi ne trojzónová automatická klimatizácia, akustické sklá, komfortný prístup, elektronické ovládanie dverí batožinového priestoru, mechanizmus elektrického sklápania vonkajších spätných zrkadiel, alarm a BMW Live Cockpit Plus doplnený o cloudový navigačný systém BMW Maps. Nový model BMW X3 sa štandardne dodáva aj s ambientným osvetlením s animáciou Welcome and Goodbye Animation, podložkou s funkciou bezdrôtového nabíjania pre kompatibilné smartfóny, rozhraním Bluetooth, štyrmi portami USB-C, 12 V zásuvkou v stredovej konzole a ďalšou v batožinovom priestore.

Voliteľný systém BMW Live Cockpit Professional pridáva nielen BMW Head-Up Display, ale aj funkciu rozšírenej reality Augmented View so zobrazením na ovládacom displeji. Okrem toho sú k dispozícii nové balíky výbavy na cielené prispôsobenie auta. Balík Premium obsahuje bedrovú opierku, systém priestorového ozvučenia Harman Kardon, systém Travel & Comfort a adaptívne LED svetlomety. Balík Comfort pridáva slnečné roletky na zadných bočných oknách, aktívne vetranie sedadiel vpredu a vyhrievanie sedadiel vzadu. V zozname doplnkov nájdete aj pevné panoramatické sklenené strešné okno s veľkým priehľadným povrchom bez akýchkoľvek priečnych výstuh, ktoré by narúšali výhľad, vyhrievanie volantu, zatmavené sklá v zadnej časti a funkciu predhrievania. Nový model BMW X3 30e xDrive dostal špeciálne zvukové efekty BMW IconicSounds Electric.

BMW Operating System 9, BMW iDrive s QuickSelect a BMW Digital Premium

Nový modelový rad BMW X3 prichádza s najnovšou verziou systému rozhrania BMW iDrive s funkciou QuickSelect, ktorá poskytuje intuitívne a jednoduché ovládanie. Jeho nová domovská obrazovka zobrazuje vertikálne usporiadané funkčné ikony na rovnakej úrovni. Funkcia QuickSelect umožňuje priamu voľbu funkcií bez toho, aby vodič musel vstúpiť do hlbšej ponuky menu. Nové rozhranie BMW iDrive sa priamo orientuje na dotykové a hlasové ovládanie. Využíva pri tom operačný systém BMW Operating System 9, ktorý umožňuje prispôsobiteľný výber doplnkových digitálnych služieb. Tie si môžu užívatelia stiahnuť do vozidla vzduchom, a to tak prostredníctvom služby BMW ConnectedDrive Upgrades, ako aj vďaka neustále sa rozširujúcej palete aplikácií tretích strán ponúkaných ako súčasť voliteľného balíka BMW Digital Premium.

Balík BMW Digital Premium umožňuje vo vozidle používanie špecifických aplikácií dostupných v každej krajine na základe predplatného. Okrem streamovania hudby zahŕňa portfólio aj široký výber možností streamovania videa (DTS AutoStage Video Service poháňaná technológiou TiVo™) na stredovom ovládacom displeji. Video aplikácia v novom modeli BMW X3 preto ponúka zákazníkom veľké množstvo mediálnych knižníc a streamovacích služieb. Sortiment hier vo vozidle s hernou platformou AirConsole dostupnou aj na Slovensku zahŕňa aj obľúbený kvíz Kto chce byť milionárom?. BMW Digital Premium navyše pokrýva aj množstvo dát potrebných pre využívanie ponúkaných digitálnych služieb. Táto možnosť tiež rozširuje funkcie navigačného systému a výber režimov a svetelných efektov uvítacej a rozlúčkovej animácie. V určitých krajinách umožňuje BMW Digital Premium aj digitálnu platbu parkovného z pohodlia vozidla.

Súčasť štandardnej výbavy tvorí aj integrácia smartfónu pomocou rozhraní Apple CarPlay® a Android Auto™. Digitálne služby BMW ID a My BMW App uľahčujú v novom modeli BMW X3 individuálne prispôsobenie užívateľského zážitku. Aplikácia My BMW zároveň ponúka aj možnosť nastavenia digitálneho kľúča BMW Digital Key Plus s ultraširokopásmovou rádiovou technológiou pre smartfóny kompatibilné so systémami iOS, alebo Android, alebo pre hodinky Apple Watch.

Objavte viac

Súbory cookie na doméne bmw-lioncar.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.