en

Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2

BMW X2 je automobil, ktorý ako prvý predstavil koncept vozidla Sports Activity Coupé (SAC) v segmente prémiových kompaktných vozidiel. Teraz prichádza na scénu ešte výraznejšia, ešte športovejšia a ešte viac do budúcnosti orientovaná druhá generácia. Výrazne väčšie rozmery a výrazná silueta kupé ukazujú na dizajne exteriéru jasný vývojový skok nového BMW X2.

Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2
Nový model BMW X2 a úplne prvý model BMW iX2

21.11.2023

BMW X2 je automobil, ktorý ako prvý predstavil koncept vozidla Sports Activity Coupé (SAC) v segmente prémiových kompaktných vozidiel. Teraz prichádza na scénu ešte výraznejšia, ešte športovejšia a ešte viac do budúcnosti orientovaná druhá generácia. Výrazne väčšie rozmery a výrazná silueta kupé ukazujú na dizajne exteriéru jasný vývojový skok nového BMW X2. Progresívny charakter nového modelu vidno aj na plne elektrickej verzii BMW iX2, ako aj vo veľkom počte systémov umožňujúcich autonómnu jazdu a parkovanie, ako aj v inovatívnych digitálnych službách, ktoré prináša nový systém BMW iDrive s funkciou QuickSelect a operačný systém BMW Operating System 9.

Celosvetové uvedenie na trh sa začne v marci 2024 s plne elektrickým modelom BMW iX2 xDrive30 (kombinovaná spotreba elektrickej energie podľa cyklu WLTP: 17,7 – 16,3 kWh/100 km; emisie CO2: 0 g/km; hodnoty podľa cyklu NEDC: –), s výkonným modelom BMW X2 M35i xDrive (kombinovaná spotreba paliva: 8,0 – 7,7 l/100 km; kombinované emisie CO2: 181 – 174 g/km podľa cyklu WLTP; hodnoty podľa cyklu NEDC: –), s ďalšou benzínovou verziou, ako aj s jedným naftovým motorom. V lete 2024 pribudne do ponuky druhý plne elektrický variant a ďalší model s naftovým motorom.

 

Nové modely BMW X2 a BMW iX2 sa budú flexibilne vyrábať na rovnakej montážnej linke v závode spoločnosti BMW Group v Regensburgu. V závode v Regensburgu sa vyrábajú aj vysokonapäťové batérie pre plne elektrickú verziu. Nový model BMW iX2 pomôže spoločnosti BMW Group v ďalšom zrýchľovaní nábehu elektrickej mobility. Okrem toho podčiarkuje schopnosť progresívneho prémiového charakteru kompaktného SAC robiť ďalšie pokroky v oblasti trvalej udržateľnosti, ktorá zahŕňa celý životný cyklus vozidla – od výroby šetriacej zdroje, cez fázu používania, až po následnú recykláciu.

Dizajn exteriéru: autentický model z kategórie Sports Activity Coupé s dynamickými líniami a sebavedomým vzhľadom

Nový model BMW X2 má charakteristický, vizuálne expresívny dizajn, ktorý ho jasne odlišuje od modelu BMW X1, kompaktného vozidla z kategórie Sports Activity Vehicle (SAV). Na prvý pohľad ho možno okamžite identifikovať ako čistokrvné Sports Activity Coupé (SAC). Nový model sa vyznačuje dynamicky natiahnutými líniami a veľkorysou povrchovou úpravou. Nový model BMW X2 narástol oproti svojmu predchodcovi o 194 mm na dĺžku 4 554 mm, o 21 mm na šírku 1 845 mm a o 64 mm na výšku 1 590 mm. Dlhší rázvor a širšie rozchody prinášajú viac miesta na piatich sedadlách aj v batožinovom priestore. Nový model X2 ponúka v závislosti od verzie maximálny objem 560 – 1 470 l. BMW iX2 ponúka od 525 do 1 400 l.

 

Vzpriamená predná časť nového modelu BMW X2, špecifická pre daný model, vyžaruje sebavedomie a nápadnú prítomnosť na ceste. Definujú ho výrazné LED svetlomety a takmer šesťuholníková BMW maska chladiča, ktorá, ako prvá v segmente prémiových kompaktných vozidiel, môže byť voliteľne vybavená obrysovým osvetlením BMW Iconic Glow. V zozname možností sú aj adaptívne LED svetlomety s neoslňujúcimi matrixovými diaľkovými svetlami.

Línia strechy, ktorá neprerušovane prechádza do zadnej časti, vytvára štíhlu siluetu v tvare kupé a proporcie v charakteristickom štýle modelov z kategórie SAC značky BMW. Vzadu vystupujú do popredia výrazne rozšírené blatníky kolies a svalnaté ramená. Horizontálne obrysy tvaru zadných svetiel špecifické pre daný model dopĺňajú športový vkus, rovnako ako spojler v štýle Gurney a pútavý zadný nárazník.

Dizajnové prvky špecifické pre M, ako sú dva páry koncoviek výfuku integrované do zadného nárazníka, dodávajú verzii BMW X2 M35i xDrive mimoriadne dynamickú auru. Balík M Sport je dostupný pre všetky ostatné modelové verzie vrátane nového modelu BMW iX2 a prináša aerodynamicky upravené detaily exteriéru. V zozname možností sa nachádza aj balík M Sport Pack Pro, ktorý, okrem iného, pridáva rozšírené vonkajšie prvky M High-gloss Shadowline, M svetlá Shadowline, M zadný spojler a brzdový systém M Sport s červenými strmeňmi.

Zákazníci si môžu vybrať spomedzi dvoch základných a jedenástich metalických lakov exteriéru dostupných pre nový model BMW X2, vrátane novej červenej metalickej farby Fire Red. Dostupné sú aj dva matné odtiene Frozen od BMW Individual a široké spektrum špeciálnych lakov z palety BMW Individual.

Prémiové prostredie so športovou príchuťou; pôsobivá funkčnosť

Interiér nového modelu BMW X2 dostal moderné prémiové prostredie so športovými prvkami. Úzky prístrojový panel so zakriveným displejom BMW Curved Display dopĺňa plávajúca lakťová opierka s integrovaným ovládacím panelom. V prednej časti stredovej konzoly sú dva držiaky na poháre a priehradka na smartfón s nepriamym osvetlením a bezdrôtovým nabíjaním.

 

Novo vyvinuté sedadlá môže pokrývať perforované čalúnenie Veganza a koža Vernasca s atraktívnym prešívaním, alternatívy k štandardnému látkovému čalúneniu. Zákazníci si môžu vybrať aj športové sedadlá, elektrické nastavovanie sedadiel s pamäťovou funkciou, bedrovú opierku a masážnu funkciu. Ďalšie vylepšenia sa týkali akustického komfortu a ochrany cestujúcich. Štandardná výbava teraz obsahuje aj stredový airbag medzi sedadlom vodiča a predným spolujazdcom.

Rozšírená štandardná výbava, cielená individualizácia

Dvojzónová automatická klimatizácia, navigačný systém BMW Maps a športový kožený volant tvoria súčasť štandardnej výbavy nového modelu BMW X2 rovnako ako automatické ovládanie dverí batožinového priestoru, štyri porty USB-C a 12 V napájacia zásuvka na stredovej konzole a v batožinovom priestore. V porovnaní s predchádzajúcim modelom sa výrazne zvýšil aj počet dostupných asistenčných systémov a digitálnych služieb.

Novo štruktúrované balíky výbavy umožňujú cielenú individualizáciu vozidla. Medzi možnosti na zvýraznenie jeho prémiového charakteru patrí balík zrkadiel, vyhrievanie volantu a ozvučenie Harman Kardon. Na vrchole zoznamu doplnkov sa nachádza panoramatické sklenené strešné okno, ktorého tmavo tónovaný jednodielny sklenený povrch siaha až po čelné sklo a rám strechy siaha na oboch stranách ďaleko dozadu až do zadnej časti strechy. Na požiadanie sa dodáva aj elektricky ovládané ťažné zariadenie.

BMW iX2: prémiová elektrická mobilita v kompaktnom SAC

Plne elektrický variant bude súčasťou nového radu SAC od uvedenia na trh v podobe modelu BMW iX2 xDrive30. Jeho dve vysoko integrované pohonné jednotky, jedna na prednej náprave a jedna na zadnej, dodávajú systémový výkon 230 kW (313 k) (vrátane dočasného zvýšenia výkonu) a systémový krútiaci moment 494 Nm. Model BMW iX2 xDrive30 zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 180 km/h. Kombinácia pôsobivých 64,8 kWh využiteľnej energie vysokonapäťovej batérie a vysokej účinnosti pohonného systému umožňujú podľa cyklu WLTP dojazd do vzdialenosti 417 – 449 kilometrov.

K vynikajúcim údajom dojazdu prispieva aj adaptívna rekuperácia a funkcia MAX RANGE. Najnovšia verzia softvéru Max Performance Charging upravuje predovšetkým efektivitu pri nabíjaní vozidla. Okrem toho dostalo plne elektrické vozidlo z kategórie SAC prípravu na používanie funkcie Plug & Charge Multi Contract. A pre model BMW iX2 je k dispozícii aj nový balík Connected Home Charging Package pre domáce nabíjanie optimalizované pre záťaž a solárnu energiu.

Výkonný model BMW X2 M35i xDrive dostupný od uvedenia na trh

Výkonný model dostupný od uvedenia nového BMW X2 má ešte výraznejšie podčiarknuť dynamický charakter nového modelu BMW X2 M35i xDrive s nezameniteľným M dizajnom a jazdnými vlastnosťami. Jeho 2,0-litrový štvorvalcový motor produkuje v Európe maximálny výkon 221 kW (300 k).

Nový model BMW X2 M35i xDrive šprintuje z pokoja na 100 km/h za 5,4 sekundy. Vyladenie podvozku špecifické pre M sa spája s inteligentným pohonom všetkých kolies BMW xDrive, aby poskytovalo vynikajúce jazdné vlastnosti. Jeho štandardné adaptívne M odpruženie zvyšuje agilitu aj komfort pri jazde na dlhé vzdialenosti. Brzdy M Compound tvoria súčasť voliteľnej výbavy.

Úsporné benzínové a naftové motory, sériovo dodávaná sedemstupňová dvojspojková prevodovka Steptronic

Benzínový trojvalcový agregát z najnovšej modulárnej generácie rodiny motorov Efficient Dynamics poháňa nový model BMW X2 sDrive20i (kombinovaná spotreba paliva: 6,5 – 6,0 l /100 km; kombinované emisie CO2: 148 – 136 g/km, údaje podľa cyklu WLTP; údaje podľa cyklu NEDC: –). V spojení so 48 V mild hybridným systémom poskytuje 1,5-litrový motor maximálny výkon 125 kW (170 k) (vyvinutý kombináciou spaľovacieho motora s výkonom až 115 kW (156 k) a zabudovaného elektromotora s výkonom 14 kW (19 k).

Štvorvalcový naftový motor v novom modeli BMW X2 sDrive18d (kombinovaná spotreba paliva: 5,5 – 5,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 145 – 133 g/km podľa cyklu WLTP; hodnoty podľa cyklu NEDC: –) prešiel rozsiahlou modernizáciou. Produkuje maximálny výkon 110 kW (150 k). Všetky spaľovacie motory dostupné pre nový modelový rad BMW X2 štandardne spolupracujú so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou Steptronic.

Optimálna kombinácia agility a jazdného komfortu, 21-palcové kolesá z ľahkej zliatiny, ktoré sú prvýkrát dostupné pre kompaktný model BMW

Premyslená technológia podvozka kompaktného SAC vytvára dokonale harmonickú rovnováhu medzi športovým, agilným ovládaním na jednej strane a komfortom na dlhé vzdialenosti na strane druhej. Všetky potrebné nástroje poskytuje konštrukcia karosérie, ktorá znižuje hmotnosť a zároveň zvyšuje tuhosť, dlhý rázvor, širší rozchod ako predchádzajúci model a cielené vylepšenia jednokĺbovej odpruženej nápravy vpredu a trojprvkovej zadnej nápravy. Nový model BMW X2 štandardne dostal obmedzovač preklzu kolies v blízkosti aktuátora, ktorý pomáha trakcii aj smerovej stabilite. Medzi ďalšie novinky patrí integrovaný brzdový systém a prídavné tlmenie prednej nápravy závislé od zdvihu. Voliteľný adaptívny M podvozok ponúka frekvenčne selektívne tlmenie, športové riadenie a zníženie svetlej výšky o 15 milimetrov.

Nový model BMW iX2 xDrive30 jazdí štandardne na 17-palcových diskoch kolies z ľahkej zliatiny s aerodynamicky optimalizovaným dizajnom. Modely BMW X2 sDrive20i a BMW X2 sDrive18d opúšťajú továreň na 18-palcových diskoch kolies z ľahkej zliatiny, zatiaľ čo nové BMW X2 M35i xDrive prichádza s 20-palcovými M diskami kolies z ľahkej zliatiny. Voliteľne sú k dispozícii ďalšie disky kolies z ľahkej zliatiny s priemerom od 18 do 21 palcov.

Najmodernejšie asistenčné systémy vodiča pre vyšší komfort a bezpečnosť

Štandardne a voliteľne dodávané asistenčné systémy pre autonómnu jazdu a parkovanie dostupné v novom modeli BMW X2 zvyšujú komfort a bezpečnosť pri každodennej jazde aj na dlhších cestách. K štandardnej výbave patrí najnovšia verzia systému varovania pred kolíziou vpredu, Udržiavanie rýchlosti s funkciou bŕzd, čítanie dopravných značiek Speed Limit Info a varovanie pred opustením jazdného pruhu Lane Departure Warning s funkciou návratu do jazdného pruhu. Na zozname štandardnej výbavy sa nachádzajú aj parkovací asistent Parking Assistant vrátane cúvacej asistenčnej kamery Reversing Assist Camera a cúvacieho asistenta Reversing Assistant.

Ponuka voliteľných prvkov zahŕňa asistenta riadenia a kontroly jazdného pruhu Steering and Lane Control Assistant, aktívne udržiavanie rýchlosti s funkciou Stop & Go, aktívnu navigáciu Active Navigation, funkciu varovania pri odchode a BMW Head-Up Display, ako aj zobrazenie okolia Surround View, funkciu monitorovania okolia vozidla na diaľku Remote 3D View, zaznamenávanie jazdy BMW Drive Recorder a oznamovanie polohy pri krádeži Remote Theft Recorder. Existujúce funkcie možno aktualizovať na diaľku pomocou nástroja Remote Software Upgrades, ktorý umožňuje pridávať aj nové funkcie.

Nový operačný systém BMW Operating System 9 a BMW Digital Premium

Nový modelový rad BMW X2 dostal najnovšiu verziu systému zobrazovania a ovládania BMW iDrive s technológiou rýchleho prístupu QuickSelect. Využíva operačný systém BMW Operating System 9 a jeho súčasť tvoria aj zakrivený displej BMW Curved Display a inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, čo znamená, že bol starostlivo prispôsobený na ovládanie pomocou dotykovej obrazovky a prirodzených hlasových povelov. Operačný systém BMW Operating System 9 zároveň otvára cestu pre vysoko prispôsobiteľný výber doplnkových digitálnych služieb. S BMW ConnectedDrive Upgrades si zákazníci môžu užiť bezplatnú mesačnú skúšobnú verziu vybraných funkcií, po ktorej si ich môžu pridať na konkrétne časové obdobie. Novú ponuku BMW Digital Premium možno získať aj v obchode BMW ConnectedDrive Store dostupnom pre nový model BMW X2.

BMW Digital Premium znamená, že zákazníci si môžu vo vozidle užívať všetky aplikácie dostupné v ich krajine napríklad na streamovanie hudby, streamovanie videa, správy, alebo hry na základe predplatného. Voliteľný balík zahŕňa aj využitie dát pre všetky digitálne služby a aplikácie dostupné v obchode BMW ConnectedDrive Store vrátane streamovania hudby a videa.

Voliteľný doplnok pre cloudový navigačný systém BMW Maps predstavuje funkcia rozšírenej reality Augmented View. Okrem toho je v novom modelovom rade BMW X2 k dispozícii aj osobná eSIM karta vytvorená pre mobilnú technológiu 5G, digitálny kľúč BMW Digital Key Plus, funkcia BMW ID a štandardná integrácia mobilných telefónov pomocou rozhraní Apple CarPlay® a Android Auto™.

Všetky uvedené modelové varianty, prvky výbavy, technické údaje a hodnoty spotreby paliva/elektrickej energie a emisií sa vzťahujú na ponuku na nemeckom trhu. Rozmery a namerané hodnoty sa vzťahujú na vozidlá so základnou konfiguráciou v Nemecku. Môžu sa líšiť v závislosti od veľkosti namontovaných diskov kolies/pneumatík a vybranej voliteľnej výbavy.

Objavte viac

Súbory cookie na doméne bmw-lioncar.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.