en

Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition

Dva roky po uvedení prvých vysoko výkonných modelov BMW M GmbH pre vozidlá BMW X3 Sports Activity Vehicle a BMW X4 Sports Activity Coupé prechádzajú tieto varianty BMW M pre SAV a SAC aktualizáciou.

Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition
Nové BMW X3M Competition a BMW X4M Competition

11.6.2021

Divízia BMW M GmbH sa dva roky po predstavení modelov Sports Activity Vehicle BMW X3 a Sports Activity Coupé BMW X4 rozhodla pre ich osvieženie. Okrem nových dizajnových prvkov spoločných s modelmi BMW X3 a BMW X4, ktoré taktiež prešli úpravami, spolu so špeciálnymi zmenami M a s novým spôsobom ovládania, dostali nové modely BMW X3 M Competition (kombinovaná spotreba paliva: 11,0 – 10,8 l/100 km podľa testovacieho cyklu WLTP; kombinované emisie CO2: 251 – 241 g/km podľa testovacieho cyklu WLTP) a BMW X4 M Competition (kombinovaná spotreba paliva: 10,8 – 10,7 l/100 km podľa testovacieho cyklu WLTP; kombinované emisie CO2: 247 – 243 g/km podľa testovacieho cyklu WLTP) vyšší výkon a presvedčivejší ťah. Najvýkonnejší benzínový radový 6-valcový motor značky BMW s najvyšším výkonom 375 kW (510 k), ktorý sa využíva aj v ďalších modeloch BMW M, sa spolieha na krútiaci moment 650 Nm, čo znamená nárast o 50 Nm a zlepšenie zrýchlenia z 0 na 100 km/h o 0,3 sekundy na výsledný čas 3,8 sekundy. Toto posúva nové modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition na úroveň vysoko výkonných športových vozidiel. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. V prípade na požiadanie dodávaného balíka M Driver’s Package sa toto obmedzenie posúva až na 285 km/h. Spustenie predaja oboch nových modelov je naplánované na august 2021.

S vysokými otáčkami a so skúsenosťami z motoršportu.
Radový 6-valcový motor v modeloch BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition teraz využíva ľahký kovaný kľukový hriadeľ z modelov BMW M3 a M4. Jeho konštrukcia veľmi dobre odoláva namáhaniu v skrute a tak dokáže prenášať mimoriadne vysoký krútiaci moment, zatiaľ čo jeho nízka hmotnosť a menšie zotrvačné hmoty prispievajú k jeho hladu po otáčkach. Chladiaci systém radového 6-valcového motora vychádza z pretekárskych skúseností a je navrhnutý tak, aby poskytoval veľmi vysoký výkon. Namiesto jedného centrálne umiestneného chladiča tak využíva dva samostatné chladiče umiestnené po stranách. Na chladenie motorového oleja slúži samostatný chladič a špeciálny chladič dostal aj olej v prevodovke. Pretekárske skúsenosti divízie BMW M GmbH sa prejavili aj v spôsobe mazania motora, ktoré využíva dynamické postupy známe z okruhov. Odľahčená olejová vaňa má dve samostatné komory a zabudovaný nasávací kanál. Dodatočný stupeň mazania umožňuje elektronicky ovládanému olejovému čerpadlu dodávať mazivo z menšieho zásobníka oleja. Vďaka tomu má motor dostatok oleja aj pri extrémnych pozdĺžnych a priečnych zrýchleniach.

M športové výfukové potrubie a 8-stupňová prevodovka M Steptronic.
Štandardne dodávané M športové výfukové potrubie dodáva modelom BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition bohatší zvukový prejav typický pre automobily BMW M s extra zvučnými vlastnosťami a to najmä pod záťažou a vo vysokých otáčkach, kde sa motor vyznačuje pretekárskym prejavom a dotvára emocionálny zážitok z jazdy. A pritom si zachováva každodennú využiteľnosť. Plne variabilné klapky M športového výfukového potrubia umožňujú vysokú variabilitu tvorby zvuku. Výkon sa prenáša na zadné kolesá cez 8-stupňovú prevodovku M Steptronic so softvérom Drivelogic. Okrem plne automatickej zmeny prevodov umožňuje aj manuálne radenie so sekvenčnou zmenou stupňov. Slúži na to nový M volič na stredovej konzole alebo páčky na volante. V manuálnom režime možno podraďovať až na najnižší prevodový stupeň, aby sa tak využil moment motora na spomaľovanie. Pri zrýchľovaní nebude do radenia nič zasahovať a to ani vo vysokých otáčkach.

Pohon všetkých kolies M xDrive so zameraním na zadné kolesá.
K výnimočnej ovládateľnosti modelov BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition prispieva aj pohon všetkých kolies M xDrive, ktorý spája výhody záberu všetkých štyroch kolies s overenými dynamickými vlastnosťami klasického pohonu zadných kolies. Elektronicky ovládaný systém M xDrive spojený so stabilizačným systémom DSC (Dynamic Stability Control) posiela časť výkonu na predné kolesá až vtedy, keď zadné kolesá dosiahnu limity svojej schopnosti prenášať výkon. Stlačením tlačidla môže vodič ovplyvniť ovládanie stability a zároveň aj rozloženie krútiaceho momentu medzi predné a zadné kolesá. Centrálne ovládaná spolupráca medzi pohonom všetkých kolies M xDrive s aktívnym zadným diferenciálom Active M Differential zaručuje prenos výkonu a energie bez strát.

Výnimočná dynamika jazdy v charakteristickom štýle M.

Nové modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition poskytujú mimoriadnu úroveň potenciálu dynamiky jazdy. Výnimočné hodnoty v oblastiach pozdĺžneho a priečneho zrýchlenia, ovládateľnosti a spomaľovania sa spájajú s vysokou úrovňou stability jazdy, neutrálnymi reakciami na riadenie a komfortnými vlastnosťami, ktoré zvyšujú využiteľnosť pri každodennom jazdení aj pri cestách na dlhšie vzdialenosti. Základ pre túto kombináciu ovládateľnosti, dynamiky a precíznosti, typickú pre automobily s označením BMW M, vytvára technológia odpruženia, ktorá dokonale dopĺňa vysoký výkon motora a pohon všetkých kolies M xDrive. Štandardne dodávané adaptívne M odpruženie so špeciálnym nastavením a s elektronicky ovládanými tlmičmi zaručuje vysokú úroveň každodenného komfortu ako aj mimoriadne priamy kontakt s vozovkou a obmedzenie vzájomného pohybu kolies a karosérie. Tlmiace sily sa dokážu prispôsobiť každej situácii na ceste a vďaka elektromagneticky ovládaným ventilom sa nastavujú pre každé koleso zvlášť. Na ovládanie zmeny základného nastavenia tlmičov slúži stlačenie ovládača. Precíznosť jazdy a reakcie vychádzajú z rozsiahlych opatrení na zosilnenie karosérie a tlmičov, čo prináša napríklad aj špeciálny M balík výstuží. Typický M zážitok z jazdy vytvárajú aj elektromechanické riadenie M Servotronic a ovládanie stability vozidla DSC (Dynamic Stability Control). Systém umožňuje v režime M Dynamic dodatočný preklz kolies, aby vznikol pretáčavý šmyk typický pre vozidlá M, takže s vozidlami sa, napríklad na okruhu, dá driftovať.

M kompozitný brzdový systém a 21-palcové disky kolies štandardne.

Výkonové vlastnosti nových modelov BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition dopĺňa vysoko účinný štandardne dodávaný M kompozitný brzdový systém. Brzdové strmene majú logo M a štandardne sa dodávajú v modrej, na požiadanie vo vysoko lesklej čiernej, prípadne v červenej farbe. Vynikajúco zladený celok pre maximálny výkon obsahuje aj 21-palcové disky kolies so zmiešaným rozmerom pneumatík — 255/40 ZR21 vpredu a  265/40 ZR21 vzadu. Novým prvkom sú čierne lesklé M kované disky kolies 892M Star Spoke Jet Black, ktoré na každé koleso prinášajú úsporu 2 kilogramov. V leštenej čiernej farbe Jet Black sú na požiadanie alternatívne dostupné aj dobre známe M disky kolies z ľahkých zliatin 765M V-Spoke.

Rozmernejšie BMW obličky mriežky chladiča a príťažlivejšia predná časť.

Nové modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition dostali väčšie BMW obličky masky chladiča s jednodielnym orámovaním ako aj svetlomety, ktoré sú približne o 10 milimetrov užšie a pochádzajú z rovnako vynovených modelov BMW X3 a BMW X4. Vizuálnu samostatnosť mriežky chladiča zaručuje čierna priečka, v ktorej sa nachádza iCam ako aj typické M dvojité priečky. Na maske chladiča sa nachádzajú aj špecifické označenia modelov: logá X3 M alebo X4 M. Okrem na požiadanie dodávaných adaptívnych LED svetlometov s funkciou Matrix sa v ponuke nachádzajú aj svetlomety BMW Laser Light, ktoré dosvietia do vzdialenosti až 650 metrov. Divízia BMW M GmbH vytvorila špeciálny a ešte výraznejší M predný blatník. Zvlášť príťažlivým prvkom sú nové vertikálne orientované a zväčšené otvory na vstup vzduchu: ich hrany smerujú nadol k spojleru a k stredu vozidla, kde nadväzujú na šesťuholníkový tvar stredového otvoru na vstup vzduchu. Ohraničujú ich vysoko lesklé čierne lišty. Táto farba sa následne nachádza aj na aerodynamických krytoch M vonkajších spätných zrkadiel, na typickej mriežke chladiča M zabudovanej do otvorov na nasávanie vzduchu ako aj na zadnom spojleri modelu BMW X4 M Competition.

Nový dizajn špeciálneho zadného nárazníka v novo vyvinutých farebných odtieňoch.

Nový model BMW X3 M Competition využíva full LED zadné svetlá z vynoveného modelu BMW X3 s čiernym okrajom a s úzkou osvetlenou grafikou. Odlišná spodná časť M zadného nárazníka dostala vysoko lesklý čierny povrch. Rozmerný difúzor sprava aj zľava ohraničujú páry koncoviek M športového výfukového potrubia s čiernou chrómovou povrchovou úpravou. Nový zadný nárazník modelu BMW X4 M Competition dostal rozmernú lištu v tvare kovadliny. Spolu s dodatočnými vysoko lesklými čiernymi lištami air curtain a vertikálnymi odrazkami dotvára celkový očarujúci pocit z vozidla. Difúzor modelu BMW X4 M Competition taktiež ohraničujú páry koncoviek M športového výfukového potrubia s čiernou chrómovou povrchovou úpravou. Okrem čiernej metalickej farby M Carbon Black a sivej metalízy M Brooklyn Grey sú v Nemecku v ponuke aj dve nové farby vyhradené exkluzívne pre verzie M Competition modelového radu X3 a X4. Ide o modrú metalízu M Marina Bay Blue a o žltú farbu M Sao Paulo Yellow. Prvý raz sa pre oba modely sprístupnila možnosť výberu viacerých špeciálnych farieb z ponuky BMW Individual vrátane matných verzií ako napríklad matná modrá metalíza Frozen Marina Bay Blue.

Typický M interiér s novými doplnkami.

Nové modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition dostali v štandardnej výbave M športové sedadlá s elektricky nastaviteľnými opierkami hlavy a s osvetleným logom M. Okrem rozšíreného koženého čalúnenia Merino v štyroch farebných kombináciách je na požiadanie k dispozícii aj rozšírené čalúnenie Merino od BMW Individual hnedej farby Tartufo. Výduchy ventilácie majú pokovovanú povrchovú úpravu, súčasťou štandardnej výbavy sú tmavé hliníkové lišty interiéru Rhombicle, na požiadanie nová verzia popolavej farby s otvorenými pórmi. Kožou čalúnený M multifunkčný volant dostal kontrastné prešívanie vo farbách BMW M a otvorené rameno na pozícii 6 hodín.

BMW Live Cockpit Professional s inteligentným prepojením.

Nové modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition sa štandardne dodávajú s BMW Live Cockpit Professional vrátane služby Connected Drive. Inteligentné prepojenie obsahuje inovatívne digitálne služby, ktoré vychádzajú z operačného systému BMW Operating System 7 ako napríklad osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, Connected Music či Remote Software Upgrade a tým zaručuje mimoriadne úzke prepojenie medzi vozidlom a vodičom. Zákazníci môžu ovládať rozhranie spôsobom, ktorý im v konkrétnom momente bude najviac vyhovovať: prostredníctvom dotykovej obrazovky, známym ovládačom BMW Controller, multifunkčnými tlačidlami na volante, hlasovými povelmi, prípadne gestami BMW. Výnimočný hudobný zážitok zaručuje štandardne dodávaný audiosystém Harman Kardon surround sound system. BMW Live Cockpit Professional obsahuje plne digitálnu obrazovku s prístrojovou doskou a stredovú obrazovku Control display, obe s 12,3-palcovou uhlopriečkou. Plne digitálna prístrojová doska ponúka, okrem iného, aj pohľad M View so špecifickou grafikou známou z modelov BMW M8.

M špeciálne zobrazenie je dostupné aj na BMW Head-Up Display dodávanom na požiadanie. Navigačný systém BMW Maps využíva vzdialené cloud servery a ponúka mimoriadne rýchly a precízny výpočet trasy a času príchodu, aktualizácie dopravnej informácie v reálnom čase či vyhľadávanie destinácie podľa zadania akýchkoľvek slov. BMW Maps v spolupráci s Connected Parking poskytujú vodičovi ešte detailnejšiu podporu pri hľadaní voľného parkovacieho miesta v blízkosti cieľovej destinácie, pričom ich súčasť tvoria aj služby On-Street Parking Information a ParkNow.

Integrácia mobilných telefónov a BMW Intelligent Personal Assistant.

Medzi ďalšie štandardne dodávané prvky patrí vylepšená integrácia mobilných telefónov. Do ovládacieho systému vozidla sa dajú integrovať rozhrania Android Auto aj Apple CarPlay. Všetky dôležité informácie z aplikácií sa vodičovi premietnu na obrazovku Control Display a taktiež – v inteligentne spracovanej forme – aj na prístrojovú dosku ako aj na BMW Head-Up Display dodávaný na požiadanie. Inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant neustále zvyšuje svoje schopnosti. Vďaka digitálnemu spoločníkovi možno pokyny vyslovené prirodzenou rečou využívať na nastavovanie klimatizácie, otváranie či zatváranie okien či na zmenu nastavenia jazdných režimov. Taktiež vytvára prístup k novej aplikácii News, ktorá posádke prečíta najčerstvejšie správy, novinky a učí sa jej zvyky, ako v niektorých situáciách zvýšiť komfort a radosť z jazdy. Pre plné využívanie služieb treba mať celé vozidlo nastavené do niektorého z podporovaných jazykov.

Remote Software Upgrade a BMW Drive Recorder.

Ovládací systém BMW Operating System 7 teraz obsahuje aj funkciu Remote Software Upgrade. To znamená, že modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition majú neustály prístup k najmodernejšiemu softvérovému vybaveniu. Aktualizácie ponúkajú možnosť vylepšiť si niektoré služby a funkcie tak, že si ich majiteľ do svojho vozidla jednoducho stiahne. Navyše niektoré funkcie si môže majiteľ stiahnuť aj neskôr, po kúpe svojho vozidla. Medzi takého funkcie patrí napríklad BMW Drive Recorder, ktorý zaznamenáva videá z okolia vozidla.

Nový ovládací ostrov z modelov BMW M3 a M4.

Z aktuálnych modelov BMW M3 a M4 pochádza novo vytvorený ovládací ostrov na stredovej konzole s dvoma novými tlačidlami, ktoré dopĺňajú špeciálny M volič rýchlosti s prepínačom Drivelogic, ovládač BMW Controller a červené štartovacie tlačidlo, ktoré sa po novom presťahovalo práve sem. Nachádza sa tu aj ovládacie tlačidlo, ktoré poskytuje priamy prístup k všetkým možnostiam nastavenia motora a odpruženia: používa sa na prístup do ponuky na stredovej obrazovke Control Display, ktorá obsahuje aktuálne nastavenia vozidla. Vodič si môže individuálne zostaviť dve verzie nastavenia a kedykoľvek ich vyvolať stlačením jedného z dvoch tlačidiel M na volante. Tlačidlom M Mode sa dajú ovplyvniť zásahy asistenčných systémov vodiča ako aj zobrazenia na prístrojovej doske a na Head-Up Display, takže vzniká zážitok z jazdy, ktorý sa dokonale prispôsobí každej situácii a v každom prípade to bude typické M.

Prvý raz dostupné asistenčné systémy Driving Assistant Professional.

Nové modely BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition dostali všetky moderné asistenčné systémy vodiča rovnako ako štandardné verzie BMW X3 a BMW X4. Okrem balíka Driving Assistant je prvý raz na požiadanie k dispozícii aj Driving Assistant Professional. Obsahuje Aktívny systém udržiavania rýchlosti s vylepšenými funkciami v meste, výstrahami pred križovatkami s dodatočným brzdením v meste, asistenta pri vytváraní záchrannej uličky a vylepšené asistenčné systémy pre riadenie a navádzanie v jazdných pruhoch. Zobrazenie okolia v 3D pomocou Assisted View na prístrojovej doske poskytuje prehľad o tom, ktorý asistenčný systém z ponuky Driving Assistant Professional je práve aktívny, a ktorú funkciu poskytuje. Na požiadanie dodávaný Parking Assistant Plus teraz obsahuje aj funkciu cúvacieho asistenta, ktorý pri cúvaní pomáha prejsť po rovnakej trase. Parking Assistant Plus zjednocuje prvky ako Park View, Panorama View a 3D Top View na vytvorenie 360-stupňového obrazu vozidla a jeho okolia z viacerých pohľadov. Na obrazovke mobilného telefónu si vodič môže vďaka funkcii Remote 3D View zobraziť pohľad na vozidlo a jeho okolie.

> Mám záujem o vozidlo

> Chcem ponuku financovania

> Otvoriť ponuku skladových vozidiel

Objavte viac

Súbory cookie na doméne bmw-lioncar.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.